X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
کامپیوتر , نرم افزار , تکنولوژی - آرشیو 1395/11

کامپیوتر , نرم افزار , تکنولوژی - آرشیو 1395/11

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
آمار بازدید

» بازديد امروز : 15
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 2
» بازديد ماه : 21
» بازديد سال : 42288
» بازديد کل : 137931
» اعضا : 0
» مطالب : 0

ترانزیستورهای CNTFET


تاریخ انتشار پست : 1395/11/13 بازدید : 3609

سمینارهای متعددی در کشور، در مورد ترانزیستورهای نانولوله ­ی کربنی تا به حال انجام شده و مقالات زیادی در این زمینه انتشار یافته است. بعضی از پژوهشگران به مباحث علمی جدید در این زمینه پرداخته­ اند. در این سمینارها از نظرات بعضی از محققان و اساتید دانشگاه، که در این زمینه فعال هستند، استفاده کردیم ، از جمله : دکتر کیوان ناوی­، دکتر محمد عشقی،دکتر شادرخ سماوی، دکتر مهدی دولتشاهی، دکتر محمد­ رضا رشادی­نژاد­ و دکتر مسعود جباری . این متن، چکیده و خلاصه­ ای از مبانی این تحقیق می باشد.

 به­ دلیل نیاز جامعه به کاهش حجم مدارهای محاسباتی، سرعت عملکرد بالا و توان مصرفی کم در سالهای اخیر، سایز ترانزیستورهای CMOS به طور مداوم، کاهش می ­یافت. با کوچکتر کردن MOSFET­ها از 100 نانومتر، اثراتی پیش خواهد آمد که برای MOSFET­هـای بـا انـدازه­ هـای بزرگتر مهم نبوده ­اند. وقتی­که کانال، کوتاه شود، کنترل الکتروستاتیکی گیت روی کانال بـه خـوبی صـورت نمی­گیرد و باعث اثرهای ­کانال­­-کوتاهی­ می­شود که منجر بـه نسـبت جریـان روشـن بـه خـاموش کمتـر و انحراف مشخصات ولتاژجریان آن از مشخصات متناظر برای MOSFET­های با طول بزرگتر مـی­شـود. بـرای MOSFET­های با کانال بزرگتر، انتقال بار از میان کانال از طریق عبور حامل­ها از بالای سد پتانسیل صـورت می­گیرد و جریان نشتی به خاطر اکسید گیت ضخیم، قابل صرف­نظر­کـردن اسـت ولـی در بعـد نـانو، هـم­تونل­زنی سورس و درین و هم­تونل­زنی گیت به طور عمده­ای جریان نشتی را افـزایش مـی­دهنـد و جریـان نشتی در تونل­زنی حالت خاموش نیز افزایش می­یابد. همچنین در کانال­های با طول کوتـاه، شـدت میـدان الکتریکی بسیار بالا می­رود. این میدان­ها با کمتر­شدن طول کانال در ابعاد نانو به نحو قابل توجهی افـزایش می­­یابند. این میدان­­های بزرگ دو پیامد مخرب را به ­همراه دارند؛ اول اینکـه جریـان­­هـای نشـتی بـالایی را تولید می­کنند و دوم اینکه اگر میدان خیلی بالا رود، شکست بهمنـی رخ­ داده کـه مـی­­توانـد مـوج جریـان بزرگی را تولید کرده و به افزاره آسیب کلی برساند. به تمامی این موارد می­­توان پیچیدگی ساخت در ابعـاد نانو را هم اضافه کرد که تغییر اندکی در پیاده­سازی اندازه­ها در این مقیـاس، باعـث خـروج افـزاره از ناحیـه عملکرد مورد نظر می‏شود.

پدید­­آمدن مشکلات ذکر­ شده، باعث شده است کـه علـم طراحی مدارهای دیجیتال همـواره در­پـی یـافتن راه حـل­­­هـایی مناسب، برای غلبه بر این مشکلات و کاهش هرچه بیشتر اندازه افزاره­ها باشد. یکی از این راه­هـا، اسـتفاده از مواد جایگزین Si­، در افزاره­­ها بوده است. یعنی یافتن موادی که در مقیاس­های بسیار کوچک بتواننـد عملکرد بهتری نسبت به Si­، داشته و انتقال حامل­ها در آن­ها به صورت مؤثرتری قابل کنترل باشـد. یکی از گزینه­ها، استفاده از نانولوله­­های­کربنی به عنوان کانال در افزاره­هـای اثـر­میـدان مـی­­باشـد. نتـایج مطلوب بدست آمده از ساخت و شبیه­سازی این افزاره­ها، باعث طرح­شدن افـزاره­هـای اثـر­میـدان نانولولـه­­کربنی، به عنوان یکی از گزینه­های محتمل برای تکنولوژی­های آتی ساخت مدارهای مجتمع دیجیتال شده است.

به این ترانزیستورها  CNTFET(Carbon Nanotube Field Effect Tansistor) می­گویند. هدایت الکتریکی نانولوله­­­کربنی، از خواص جالب توجه آن است. در مطالعات متعددی، میزان قابلیت تحرک­، که از آزمایش­های رسانایی در ترانزیستورها بدست می­آید، گزارش شده است و نوعاً در حدود 104-103 سانتیمتر­ مربع بر ولت ­ثانیه است. قرار­دادن عایق با ضریب دی­الکتریک بالا، بر روی نانولوله، قابلیت تحرک حامل را کاهش نمی­دهد که این امر به علت ساختار هندسی نانولوله است که منجر به حذف باندهای آویزان می­شود. این نانولوله ­های ­کربنی،گرما را به صورت مؤثری انتقال می­­دهند از این­رو می­توانند به عنوان خنک کننده­ ی سریع عمل کنند.

با توجه به کارایی خیره­ کننده ترانزیستورهای نانولوله ­­کربنی، تمایل محققین به سمت این حوزه، در سال­های اخیر، بیشتر شده.

در سال 1991، ­Ijima، ساختاری جدید از مولکول­های کربن را به نام نانو­لوله­ های ­­چند­دیواره ­ی ­­کربنی­، معرفی کرد. در سال 1993، Ijima و همکارانش توانستند با ارائه نانو­لوله­ های ­تک­ دیواره ­ی ­­کربنی، مشکلاتی را که بر سر راه  MOSFET وجود­ داشت، برطرف­ کنند. نانولوله ­ها، با کمک ورقه­ای از جنس گرافیت، که حول یک بردار، پیچیده شده است، تهیه می­شوند. با تغییر اندازه و جهت بردار فوق و همچنین، چینش اتم­ها حول محور نانولوله، می­توان قطر نانو­لوله را تغییر داد.

 تغییر قطر، باعث می­شود که نانولوله در قطرهای گوناگون، خاصیت الکتریکی متفاوتی از خود نشان دهد.

untitled-2

 به عنوان مثال، زمانی که رابطه­ی  n-m≠ 3iبرقرار باشد، نانو­لوله از خود خاصیت نیمه ­هادی نشان می­دهد. به ­همین ­دلیل، این ­ماده می­تواند به ­عنوان جایگزینی مناسـب در کانـال ترانزیـستور در نـظر گرفته شـود تا بتـوان ترانزیستورهایی با ابعاد کمتر از 22 نانومتر، ساخت. برای بیان مزایای استفاده از نانولولـه ­هـای ­کربنی، در ساخت ترانزیستورها می­توان از عملکرد بدون­ عیب در مقیاس کمتر از 22 نانومتر، سرعت بسیار بالا به ­دلیل خاصیت انتقال بالستیک در طول کانال، توان مصرفی کم به­ دلیل ابعاد مینیاتوری،تولید جریان الکتریکی زیاد، تنظیم ولتاژ آستانه با تغییر قطر نانولوله، جنبش الکترونی زیاد، کنترل بهتر بر روی تشکیل کانال، هندسه و ابعاد مشابه نوع  pو ­n، نام برد. با ساخت این ­ترانزیستورها، دریچه ­ای جدید بر محقّقان­، گشوده شد که باعث ارائه ­ی مقالات بسیاری در چند سال گذشته بوده است. در میان خواص گوناگون نانولوله­ کربنی از ­همه ­بیشتر، خاصیت تغییر ولتاژ آستانه، توجه طرّاحان را به ­خود جلب کرد. ولتاژ آستانه ­ی ترانزیستور رابطه­ ای عکس با قطر نانولوله دارد. از آن­جا­ که قطر نانولوله قابل تغییر است، ولتاژ آستانه ­ی این نوع ترانزیستورها را می­توان تغییر داد

دسته : ,
برچست ها :

پیکسل های گوگل


تاریخ انتشار پست : 1395/11/13 بازدید : 367

پس از ماه ها شایعه، بالاخره  گوگل از دو تلفن هوشمند پیکسل و پیکسل اکس ال به شکل رسمی رونمایی به عمل آورد.

همانگونه که چند هفته ای است می دانیم، طراحی دو موبایل کاملاً مشابه است و دو دستگاه تنها از نظر اندازه با هم متفاوت هستند. پیکسل به نمایشگری ۵ اینچی مجهز شده در حالی که نمونه اکس ال موبایلی ۵.۵ اینچی است که در دسته فبلت ها جای می گیرد. پنل نمایشگر هر دو موبایل از نوع AMOLED است.

گوگل صفحه نمایش نمونه کوچک تر را به رزولوشن ۱۰۸۰p مجهز کرده در حالی که نسخه ۵.۵ اینچی نمایشگری با رزولوشن QHD دارد. در این میان نکته جالب اینجاست که هر دو دستگاه توسط شرکت HTC ساخته شده اند اما نمی توان نامی از این برند بر بدنه موبایل ها دید و گوگل تمام اعتبار مربوط به ساخت آنها را برای خود نگه داشته است.

قلب تپنده هر دو موبایل، چیپست مجتمع اسنپدراگون ۸۲۱ است که می توان آن را پرچمدار کنونی کوالکام دانست. این چیپست به پردازنده ای چهار هسته ای تجهیز شده که در نهایت می تواند با فرکانس پردازشی ۲.۱۵ گیگاهرتز محاسبات را انجام دهد.

هر دو پیکسل به حافظه رم چهار گیگابایتی مجهز شده اند و گوگل در زمینه سخت افزار تفاوتی میان نمونه بزرگ و کوچک قائل نشده است. در زمینه حافظه داخلی هم دو گزینه پیش روی کاربر است: یا نمونه ۳۲ گیگابایتی را انتخاب کند و یا به سراغ نمونه ۱۲۸ گیگابایتی برود. مانند نکسوس، پیکسل ها هم از کارت حافظه پشتیبانی نمی کنند و خبری از درگاه حافظه در بدنه این موبایل نیست.

اما می رسیم به دوربین دستگاه، جایی که مدیران گوگل روی صحنه در مورد آن ادعاهای جالبی دارند. دوربین اصلی پیکسل ها ۱۲.۳ مگاپیکسلی است که از دیافراگم f/2.0 بهره می برد و از لرزشگیر مکانیکی تصویر یا همان لرزشگیر اپتیکال هم برخوردار است.

این در حالیست که با خرید این موبایل، گوگل به شما اجازه می دهد تا به شکل بی نهایت و تا همیشه از حافظه فضای ابری گوگل فوتوز استفاده کنید. (تصاویر خود را بدون پردازشی که گوگل برای فشرده سازی روی تصاویر و ویدیوها انجام می دهد، ذخیره کنید.)

گوگل روی صحنه خبر می دهد که دوربین پیکسل با توجه به آزمایش های صورت گرفته توسط «DxOMark»، بهترین دوربین موبایل است و در این آزمایش، امتیاز ۸۹ را کسب کرده است.

اما دوربین جلو، سنسوری ۸ مگاپیکسلی دارد و گوگل هنوز اطلاعات تازه ای در خصوص آن منتشر نکرده است.

پیکسل همچنین از سنسور اثر انگشت برخوردار است که در بخش پشتی دستگاه قرار گرفته و در پنل جلویی موبایل، هیچ کلیدی وجود ندارد. از سایر مشخصات این موبایل ها می توان به چیپ NFC برای انجام ساده تر پرداخت های موبایلی و همچنین درگاه USB-C اشاره کرد.

این روزها وجود داشتن درگاه ۳.۵ میلیمتری صدا در موبایل ها تبدیل به یک «ویژگی» شده و بله، خیالتان راحت. پیکسل ها این درگاه را دارند. باتری نمونه پنج اینچی ۲۷۷۰ میلی آمپری است و از تکنولوژی شارژ سریع نیز پشتیبانی می کند.

اندروید ۷.۱، پیکسل لانچر، دستیار گوگل و همچنین گوگل مجیک از سایر ویژگی های این موبایل هستند.  لازم به اشاره است که پیکسل ۵ اینچی ابعادی برابر با ۱۴۳.۸ در ۶۹.۵ در ۸.۶ میلیمتر دارد در حالی که وزن آن به ۱۴۳ گرم می رسد.

باید اضافه کرد که نمونه XL از پیکسل، ابعادی برابر با ۱۵۴.۷ در ۷۵.۵ در ۸.۶ میلیمتر دارد و وزن آن به ۱۶۸ گرم می رسد. باتری این موبایل هم به ۳۴۵۰ میلی آمپر می رسد. به جز ابعاد، وزن، باتری و البته نمایشگر، تمام مشخصات سخت افزاری موبایل های پیکسل یکسان هستند.

هر دو موبایل گوگل در سه رنگ مشکی، آبی و نقره ای در دسترس خریداران قرار دارند

دسته : ,
برچست ها :

آیفون ۷ و ۷ پلاس


تاریخ انتشار پست : 1395/11/13 بازدید : 194

مراسم های اپل همواره به این گونه هستند که ابتدا چند دقیقه ای صرف مرور کردن اتفاقات ماه های گذشته می شود و اکنون نیز تیم کوک در حال همین کار است، اما حساب کاربری اپل در توییر، به اشتباه توییت مربوط به رونمایی رسمی را ارسال کرد و تنها چند ثانیه بعد آن را حذف نمود.

همین چند ثانیه البته کافی بود تا تصویر موبایل های اپل در اینترنت منتشر شود. آنچه در فوق می بینیم، تفاوتی با نمونه هایی که چینی ها با دستگاه های CNC می ساختند ندارد و می توان دید که تمام شایعات پیشین، حقیقت داشته اند.

با این حال مدل پلاس، به دوربینی دوگانه مجهز گشته و بالاخره اپل هم به جمع سازندگانی پیوست که از ماژول های دوگانه دوربین در موبایل های خود استفاده می کنند. در حال حاضر تنها از روی تصاویر می توان گفت که دو لنز، در کنار هم قرار گرفته اند در حالی که آیفون ۷ استاندارد که نمایشگری کوچک تر و ۴.۷ اینچی دارد، به ماژول دوربین بزرگتر از آیفون سال پیش مجهز گشته است.

به طور کلی ولی طراحی هر دو موبایل تفاوت چندانی با آیفون ۶ و ۶s ندارد. اپل در واقع همانطور که شایعات پیشین اشاره کرده بودند، تنها خطوط سیستم آنتن دهی موبایل هایش را اندکی جا به جا کرده و حالا این خطوط به جای زیر لنز دوربین، در بالای آن قرار گرفته است.

اما ویژگی دیگری که اپل در توییتر آن را چند دقیقه پیش از رونمایی از آیفون افشا کرد، اضافه شدن ویژگی مقاومت در برابر آب است.

این طور که از تصاویر به نظر می رسد، اپل به ویژگی مقاومت آیفون در برابر آب اطمینان بالایی دارد. در نتیجه کاربر می تواند بدون نگرانی از آن در زیر باران استفاده کند. از سوی دیگر اپل اشاره می کند که دوربین آیفون اکنون قادر است زوم ۲x اپتیکال را به ارمغان آورد و موبایل های تازه این شرکت قادر هستند عمر باتری بهتری را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

اپل همچنین خبر می دهد که آیفون های جدیدش از تاریخ ۱۶ سپتامبر – ۲۶ شهریور ماه به فروش خواهند رسید. هر چند که کاربران می توانند آیفون های ۷ و ۷ پلاس را از همین امروز پیش خرید کنند.

اما به سراغ تغییرات جدید در آیفون ۷ برویم. کلید هوم به شکل کامل بازطراحی شده و حالا یک موتور لرزشی کوچک (Taptic Engine) در آن جای گرفته است. به این شکل که دیگر قرار نیست خود کلید هوم، رفت و آمدی به پایین و بالا داشته باشد. در عوض، موتور لرزشی این حس را برای شما شبیه سازی می کند که گویی روی کلید هوم کلیک کرده اید.

این همان راهکاری است که اپل پیشتر در ترک پد مک بوک پروی اخیر خود استفاده کرده بود.

اما اپل توضیحاتی جامع را در خصوص دوربین های آیفون ۷ نیز ارائه داد. برای مثال اکنون دوربین آیفون ۷ استاندارد، به لرزشگیر اپتیکال مجهز شده؛ قابلیتی که تا کنون صرفا مختص مدل های پلاس بود. این در حالیست که گشودگی دیافراگم هم به F/1.8 رسیده که باعث می شود نور بیشتری به سنسور برسد. در واقع اپل می گوید که آیفون ۶s از دوربینی بهره می برد که دیافراگم آن F/2.2 بود و حالا نور رسانی به سنسور تصویر برداری ۵۰ درصد افزایش یافته است.

با این حال رزولوشن تصویر برداری یکسان باقی مانده اما اپل می گوید که سنسور ۱۲ مگاپیکسلی به کار رفته در آیفون ۷، جدید است و به طور کلی دوربین این موبایل سرعتی ۶۰ درصد بیشتر از موبایل سال پیش دارد در حالی که ۳۰ درصد هم بهینه تر است.

اپل خبر می دهد که یک چیپ جدید برای پردازش تصاویر را در آیفون قرار داده که به بهبود عملکرد دوربین یاری می رساند. از سوی دیگر آیفون ۷ مشمول یک فلاش چهارگانه شده است که می تواند به ثبت تصاویر با کیفیتی بهتر در محیط های کم نور یا بی نور کمک کند و البته از فلاش به کار رفته در مدل سال قبل، ۵۰ درصد بیشتر نور تولید می کند.

اما به روز رسانی اصلی مربوط به دوربین دوگانه به کار رفته در آیفون ۷ پلاس است. همانگونه که در فوق گفتیم، اپل می گوید که سیستم دوربین دوگانه به کاربر اجازه می دهد تا بتواند تا ۲x زوم اپتیکال داشته باشد بدون اینکه کیفیت کوچک ترین تغییری کند.

یکی از لنزها ۲۸ میلیمتری و برای ثبت تصاویر واید است و اپل می گوید که سوییچ کردن میان دو دوربین کاری بسیار آسان در آیفون ۷ پلاس است. صرفاً کافیست روی ۱x یا ۲x  ضربه بزنید. لازم به اشاره است که هر دو لنز با همکاری یکدیگر عمق‌ میدانی مشابه آنچه در دوربین‌ های DSLR شاهد هستیم را ارائه می‌دهند. شما در آیفون ۷ پلاس می توانید تا ۱۰x زوم داشته باشید اما صرفا تا ۲x کیفیت کاهش نخواهد یافت و پس از آن، عملیات زوم به شکل نرم افزاری انجام می شود.

هر دو موبایل از نمایشگرهایی به روز رسانی شده برخوردار بوده که از صفحه نمایش آیفون قبلی ۲۵ درصد روشن تر است در حالی که اپل می گوید نمایشگر تازه می تواند رنگ ها را با وضوح بالاتری به نمایش کشد. طبیعتاً هر دو موبایل به تکنولوژی ۳D Touch در صفحه نمایش خود مجهز هستند.

با این حال اپل رزولوشن تصویر را افزایش نداده است. رزولوشن تصویر آیفون ۷ به ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل می رسد در حالی که رزولوشن تصویر آیفون ۷ پلاس برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است.

همانگونه که ماه هاست می دانیم، آیفون ۷ به یک درگاه ۳.۵ میلیمتری هدفون مجهز نیست. به جای این درگاه، اپل یک اسپیکر ثانویه در موبایل خود جای داده و حالا خبر می دهد که آیفون های ۷ و ۷ پلاس، هر دو مجهز به اسپیکرهای استریو شده اند.

هدفونی که در جعبه آیفون ها قرار گرفته هم به درگاه Lightning مجهز شده و از این طریق به موبایل یاد شده متصل می گردد. خبر تقریباً خوب اینکه اپل این بار آداپتور یا همان مبدل Lightning به درگاه ۳.۵ میلیمتری را در جعبه آیفون قرار می دهد.

در کنار هدفون های مجهز به پورت لایتنینگ، اپل هدفون های کاملاً بی سیمی توسعه داده و نام «AirPods» را برای آنها انتخاب کرده است. هدفون بی سیم اپل هوشمند است و این هوشمندی را مدیون سنسورهای خود است. به گونه ای که هدفون می تواند تشخیص دهد که چه زمان در گوش شما قرار گرفته است.

اپل می گوید که AirPods از ۵ ساعت عمر باتری برخوردار بوده و جعبه آن هم به گونه ای طراحی شده تا یک باتری در آن جای گیرد. بر همین اساس، می توانید با استفاده از شارژری که همان جعبه باشد، تا ۲۵ ساعت از آنها استفاده کنید. هدفون های بی سیم اپل در انتهای اکتبر با قیمت ۱۶۹ دلار عرضه می شوند.

آیفون ۷ و ۷ پلاس به چیپست مجتمع «A10 Fusion» مجهز شده اند که ۴۰ درصد از A9 سریع تر است. در این چیپست مجتمع اپل یک پردازشگر گرافیکی را هم قرار داده که آن نیز ۵۰ درصد از پردازشگر گرافیکی A9 سریع تر گزارش می شود. اپل همچنین در رویداد خود عنوان کرد که آیفون های جدید، بالاترین عمر باتری را در میان کل آیفون هایی که تا کنون توسعه یافته اند دارند. به طور کلی عمر باتری آیفون ۷ حدود ۲ ساعت از آیفون ۶s بیشتر است.

اپل می گوید که نسخه پایه آیفون ۷، با حافظه ۳۲ گیگابایتی عرضه خواهد شد و قیمتی ۶۴۹ دلاری دارد. این در حالیست که بالاترین نسخه، ۲۵۶ گیگابایت حافظه داشته و ۸۴۹ دلار قیمت دارد. آیفون ۷ پلاس اما گران تر از پلاسِ نسل قبل شده و حالا مدل پایه آن برابر با ۷۶۹ دلار است و نسخه ۲۵۶ گیگابایتی اش ۹۶۹ دلار قیمت گذاری شده است.

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد